Logo Gminy Wycko

Plener rzeźbiarski w Poraju

Po raz kolejny w Poraju odbył się plener rzeźbiarski zorganizowany przez Stowarzyszenie Galeria Poraj. W tym roku w plenerze uczestniczyło troje artystów, a byli to: Alicja Buławka-Fankidejska, Dmitrij Buławka-Fankidejski oraz Rafał Synowiec, który już wcześniej uczestniczył w warsztatach. Podczas krótkiego pobytu w Pałacu Poraj, artyści przygotowali cztery prace, które można było obejrzeć podczas pleneru.

Pałac w Poraju staje się powoli małą galerią sztuki. Od wielu lat przyjeżdżają tam znani artyści (m.in.: Jarosław Pajka, Marek Rogulski, Michał Rosa, Christos Mandzios, Mariusz Białecki czy Jan Tutaj), którzy pozostawiają tam swoje prace. Dzięki temu w przestrzeni wokół Pałacu możemy zobaczyć różne formy rzeźbiarskie, instalacje i pomniki.

W tym roku wspomnianymi wcześniej artystami byli:

Alicja Buławka-Fankidejska: absolwentką Wydziału Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego, obecnie asystentka w Pracowni Ceramiki Artystycznej na Wydziale Rzeźby i Intermediów gdańskiej ASP laureatka Międzynarodowego Biennale Ceramiki w Cluj-Napoca (Rumunia)

Dmitrij Buławka-Fankidejski: absolwent ASP w Gdańsku, dyplom w pracowni prof. Mariusza Białeckiego, laureat głównej Nagrody Rektorów w ogólnopolskim konkursie Najlepszych Dyplomów ASP za realizację dyplomową „Pytanie o przestrzeń”.

Rafał Synowiec: absolwenta ASP w Gdańsku, dyplom w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego. W kolekcji galerii są już dwie prace Synowca.

W tym roku artyści zaprezentowali cztery prace. Są to „Forma ceramiczna” – Alicja Buławka-Fankidejska, „Siły połączone” – wspólne dzieło Alicji i Dmitrija Fankidejskich, „Pejzaż” – Dmitrij Buławka-Fajkidejski oraz „Kod” – praca Rafała Synowca.

Współorganizatorem pleneru w Poraju była Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Lęborska-Łeba, a patronat honorowy objął Starosta Powiatu Lęborskiego. Sponsorami pleneru był: Pałac Poraj, Powiat Lęborski i OBI.