Logo Gminy Wycko

Gmina Lądek Zdrój

5 stycznia 2017 r. podczas wyjazdu do Lądka-Zdroju, Dariusz Waleśkiewicz Wójt Gminy Wicko oraz Roman Kaczmarczyk Burmistrz Miasta i Gminy Lądek-Zdrój podpisali umowę o współpracy miedzy samorządami. Jest to efekt końcowy trwających już od kilku miesięcy rozmów i wstępnych porozumień. Poznawanie walorów turystycznych obu regionów, wymiana dzieci i młodzieży oraz seniorów, a także grup artystycznych i zespołów muzycznych, to główne cele współpracy miedzy naszymi gminami.

podpisanie umowy 2 podpisanie umowyLądek Zdrój jest położony w południowo-zachodniej części kraju, w regionie zwanym Ziemią Kłodzką, geograficznie przynależącym do Sudetów.    Pod względem administracyjnym miasto przynależy do województwa dolnośląskiego i powiatu kłodzkiego.

Miejscowość rozwinęła się w dolinie środkowego biegu Białej Lądeckiej, która stanowi granicę rozdzielającą Góry Złote (od południa i wschodu)       a Masywem Śnieżnika (od północy i zachodu). Dorzecze Białej Lądeckiej, stanowiącej prawobrzeżny dopływ Nysy Kłodzkiej obejmuje 314,6 km kw. Ponieważ i Lądek, i położone powyżej niego Stronie Śląskie posiadają oczyszczalnie ścieków, nurty rzeki zamieszkują jasne pstrągi potokowe.

Historyczna zabudowa Lądka, niewiele zakłócona współcześnie sprawia, że można wyraźnie wyodrębnić część miejską z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym oraz część zdrojową, odległą od miasta około 1,5 km.

Część miejska położona jest w miejscu, gdzie rzeka tworzy szeroką doliną (ok. 420 m n.p.m.), natomiast ulice i domy części zdrojowej zajmują dno doliny i pną się na zbocza okolicznych wzniesień (450-500 m n.p.m.). Kulminacje Zdroju to: Wzgórze Jerzego, Wzgórze Kapliczne oraz Wzgórze Marii. Bogaty drzewostan świerkowo-bukowy, piękne łąki, liczne potoki, tworzą piękny, urozmaicony krajobraz wokół miejscowości.

uzdrowisko

Warto podkreślić, że istniejący do dziś Zakład Przyrodoleczniczy Jerzy jest najstarszym obiektem uzdrowiskowym w Polsce i jednym z najstarszych w Europie. Imponujące wrażenie robi także sanatorium Wojciech czyli położony w parku zdrojowym neobarokowy budynek wybudowany na planie okręgu. Centralnym jego punktem jest marmurowy basen pod kopułą, w stylu łaźni tureckiej. Basen otacza pierścień kabin wyposażonych w marmurowe, zabytkowe wanny do kąpieli – na galerii znajduje się pijalnia wód. W Lądku-Zdr. zdrowie przywraca się za sprawą 3 pierwiastków – siarka, radon, fluor (obecnych w wodach). Występują tu wody hipertermalne powstające wskutek mieszania się wód termalnych z większych głębokości z wodami zwykłymi o podwyższonej radoczynności (rzadko spotykany radon 222). Lądeckie wody działają na organizm bodźcowo – ich szczególne właściwości to działanie przeciwzapalne i odczulające. W kurorcie leczone są schorzenia reumatyczne, narządów ruchu, układu nerwowego, układu krążenia, układu trawiennego, układu moczowego, skórne oraz zaburzenia przemiany materii (występuje tu 7 źródeł). Uzdrowisko oferuje bogatą listę zabiegów m.in. unikatowe kąpiele w wodach termalnych siarczkowo-fluorkowych, zabiegi borowinowe, krioterapię ogólnoustrojową, gimnastykę leczniczą, zabiegi fizykalne, radonoterapię oraz różnorodną paletę masaży. Kurort położony jest nad rzeką Biała Lądecka, pomiędzy Górami Złotymi a Krowiarkami, na wysokości 440-480 m n.p.m. Obok części zdrojowej znajduje się jedno z nielicznych w Polsce arboretum (najwyżej położone, wzbogacone Kolekcją Królewskich Różaneczników). Oferta turystyczna gminy to liczne szlaki piesze, rowerowe, malownicze skałki do wspinaczki i stadniny konne. W bogatej ofercie gastronomicznej hoteli i lokali znajdują się regionalne specjały m.in. wołowina sudecka, pstrąg, lokalne miody i sery.