Logo Gminy Wycko

“TEATR ZAJECHAŁ” – DWA SPEKTAKLE JUŻ 20 WRZEŚNIA W GOKIS

Szanowni Widzowie!

Teatr Zajechał jest projektem z wieloletnią tradycją.
W latach 2005-2012 dotarł ze sztuką teatru do setek miejscowości na Pomorzu, by wyjść na spotkanie publiczności w miejscach najbliższych – lokalnych świetlicach, bibliotekach, domach kultury, salach parafialnych.

20 września 2015r. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wicku zostaną zaprezentowane 2 spektakle. O godzinie 16.00 spektakl dla dzieci pt. „Braciszek i Siostrzyczka”, o godzinie 19.00 spektakl dla dorosłych „Mateczka”.

Braciszek i Siostrzyczka
na podstawie baśni braci Grimm
reżyseria: Luba Zarembińska
obsada: Karolina Gaffke, Małgorzata Polakowska
Teatr Stacja Szamocin
Czas trwania: 40 min.

Dwie aktorki, stół, wielka, kolorowa skrzynia. I nic więcej. Gdzie scenografia? Gdzie lalkowi bohaterowie? Tajemnicę spektaklu skrywa wspomniany kufer. To z niego wyłania się tytułowe rodzeństwo oraz inne postaci. Znajdują się w nim również kolorowe klocki, z których powstanie las, dom, zamek – cały bajkowy świat budowany jest na oczach dzieci.
Przedstawienie opowiada historię chłopca zamienionego przez czarownicę w jelonka, i jego siostry, która poświęca się, aby go ratować. Spektakl zachwyca prostotą użytych środków, angażujących dziecięcą wyobraźnię. Młodzi widzowie poznają różnorodne sposoby animacji wykorzystanych w spektaklu lalek oraz elementów tworzących świat przedstawiony. Nastrój opowieści budują piosenki śpiewane a capella, a także przy akompaniamencie prostych instrumentów. Lalki wg projektu argentyńskiej scenografki Magdaleny Baragli wykonane zostały przy współpracy z reżyserką Lubą Zarembińską.

Mateczka
wg Matki Witkacego
scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
obsada: Ida Bocian
śpiew: Marta Andrzejczyk
Teatr Stajnia Pegaza
Czas trwania: 50 min

Mateczka to opatrzona zgryźliwym humorem i szczyptą kokainy parodia psychologicznego dramatu rodzinnego opisującego relację matki i syna, w której przewija się miłość, nienawiść, troska i wyrzuty. Ona – podstarzała i zrujnowana wdowa – arystokratka zarabiająca na życie ręcznymi robótkami. On – filozof, myśliciel wieszczący koniec cywilizacji. Oboje toksyczni, cierpiący jakiś fizyczny i metafizyczny ból, nie stroniący od używek, wzajemnie od siebie uzależnieni i wysysający z siebie nawzajem życie.
Spektakl porusza ciągle aktualną kwestię ludzkiej tożsamości: jacy jesteśmy “sami ze sobą”, a jacy wobec innych? Na ile się kreujemy, a na ile ulegamy wpływom? Monodram rozgrywa się na kilku poziomach interpretacyjnych: społecznym, psychologicznym i artystycznym. Celem twórców spektaklu jest odnalezienie niezależnej przestrzeni dla artysty, w której mógłby funkcjonować wobec ograniczeń kultury, religii i zasad społecznych. Czy jednostka może się przeciwstawić globalnemu systemowi współczesnego świata? Inspiracją stała się technika fotografii.
Pojęcie NEGATYWU jest podstawową zasadą konstrukcji spektaklu, budowania roli i interpretacji. Widowisko niezwykle intensywne, pełne symboli i odniesień. Spektakl rozpisany na dwie postacie (Matkę i Leona) i jednego aktora (Ida Bocian), w którym reżyser, korzystając ze słów Witkacego, podejmuje żywy dialog z widzem.

Zapraszamy. Wstęp na oba spektakle jest bezpłatny.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zdjęcie z przedstawienia Braciszek i siostrzyczka

 

Zdjęcie z przedstawienia Braciszek i siostrzyczka

 

Zdjęcie z przedstawienia Braciszek i siostrzyczka

 

Zdjęcie z przedstawienia Braciszek i siostrzyczka

 

Zdjęcie z przedstawienia Braciszek i siostrzyczka

 

Zdjęcie z przedstawienia Mateczka

 

Zdjęcie z przedstawienia Mateczka

 

Zdjęcie z przedstawienia Mateczka

 

Zdjęcie z przedstawienia Mateczka